Masallar, Şarkılar ve İngilizce

Boğaziçi Üniversitesinden pedagojik formasyonumu alırken tek hedefim vardı: İngilizce öğretmeni olmak. Öğrencilerime kavuştuktan sonra onların dil becerilerini arttırmak için masallar ve şarkılar yazmaya başladım. Başta bunları sadece Ayşe ve Zeynep’le bir de öğrencilerimle paylaşıyordum. Bir öğretmen ve anne olarak yaşları ne olursa olsun masalların ve şarkıların öğrencileri ne kadar etkilediğini görünce, derslerimde kullandığım masalları hem Türkçe hem de İngilizce olarak derledim; şarkılarını besteledim ve seslendirdim. Bu çalışmalarımı ilk olarak Doğan Egmont yayın grubu tarafından Müzikli Dünya Masalları I ve II; daha sonra da Kelime Yayınları yayın grubu tarafından Müzikli Masal Sepeti I, II ve III olarak basılan kitaplarda derledim. Büyük bir heyecanla sürdürdüğüm “Masal Sepeti” adlı iki dilli masal anlatımı projemde önceliğim İstanbul olmak üzere yaklaşık beş yıldır özel okulları ve devlet okullarını geziyor, öğrencilere okumayı, müziği ve İngilizceyi sevdirmek adına İngilizce ve Türkçe masalları çeşitli görseller, nesneler ve şarkılarla anlatıyorum.

Kitaplarımın çıkış amacı çocukları masallardan yakalayıp onların dil becerilerini geliştirmekti. Hem Türkçe, hem İngilizce olarak dinleyebilecekleri, okuyabilecekleri masallar onlara isterlerse kendilerinin de birer masal anlatıcısı olabilecekleri mesajını vermeliydi.  Çocuklarla kucaklaştığım o kısacık masal anlarında onlara bu mesajı verebildiğimi hissediyorum.  Masallarıma öyle güzel eşlik ediyorlar ki onların da  birer anlatan olarak salondan ayrılabildiğini hissediyorum. Kitap okuma ve dinleme alışkanlığının ne kadar önemli olduğuyla ilgili ufak bir farkındalık yaratabiliyorsam ne mutlu bana.

Masalların yeni bir dil öğrenirken öğrencilere çizdiği bir güven çerçevesi var. Bildik bir masalı dinleyen, okuyan bir öğrenci o dili anlamıyorum tedirginliğini daha az yaşar çünkü masal ister istemez ona ışık tutar. O masalı bilmese bile masalın kendi özünde öyle bir davet vardır ki çocukları içsel olarak motive eder, heyecanlandırır, öğrenmeyi zevkli kılar.

 

 

 

IMG_8374

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>